ایران دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف خاورمیانه شد

۰۲ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۱۱ کد : ۴۴۰۲۸ تاپ خبر پژوهشی
مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف کشور گفت: کشور ایران در خاورمیانه دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف است و اکنون بیش از ۱۸۰ هزار نمونه خون بند ناف در کل کشور ذخیره‌سازی شده است.
ایران دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف خاورمیانه شد

مرتضی ضرابی ظهر روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: در حاضر در بانک خون بند ناف رویان ۱۸. هزار نمونه ذخیره شده است که از این میزان یک ۱۸۰ هزار نمونه در بانک خصوصی و  بانک عمومی ذخیره شده است که بزرگترین ظرفیت ذخیره سازی سلول‌های بنیادی در سطح منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که بانک اهدا خون بند ناف از سال ۹۷ در استان بوشهر آغاز بکار کرد، اظهار کرد: حدود ۱۵۰۰ نمونه به‌همت دفتر نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف استان بوشهر در بانک خون بند ناف خصوصی ذخیره‌سازی می‌شو.د.

مدیرعامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان عنوان کرد: در استان بوشهر به‌طور متوسط ماهانه حدود ۳۰ مورد خون بند ناف ذخیره می‌شود که این رقم با توجه به ظرفیت این استان می‌تواند افزایش یابد.

ضرابی با بیان این‌که در همه استان‌های کشور نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف و دو دفتر نمایندگی در کشور عراق و عمان فعال است، ادامه داد: روند ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در کشور رو به رشد است.

وی روند ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در کشور را رو به رشد خواند و اضافه کرد: ایران جزو پنج کشور برتر در تهیه، ذخیره‌سازی و استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزادان در جهان به شمار می‌رود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان، ایران را دارای بزرگترین بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف در منطقه خاورمیانه اعلام کرد و ادامه داد: علاوه بر نمونه‌های داخلی، تعدادی از نمونه‌های سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزادان از کشورهای ترکیه، رومانی، عراق، عمان، امارات متحده عربی و انگلستان نیز در بانک‌های خون ایران ذخیره سازی شده است.

ضرابی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌ها در حال انجام است که امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم از ظرفیت‌ها و توانمندی این ذخیره ارزشمند بهره‌مند شد.

وی ادامه داد: سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزادان ظرفیت درمان بیش از ۸۰ بیماری به خصوص بیماری‌های خونی از جمله تالاسمی، سرطان‌های خون، نقص سیستم ایمنی و کم‌خونی‌های مادرزادی را دارد.

ضرابی با بیان این‌که در حال حاضر از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌های خونی و فلج مغزی استفاده شده است، تصریح کرد: در بانک خصوصی، خانواده‌ها با عقد قرارداد، نمونه را برای استفاده اعضای خانواده خود ذخیره می‌کنند ولی در بانک عمومی، این نمونه‌ها برای استفاده تمامی افراد جامعه اهدا می‌شوند.

وی گفت: براساس توافقات صورت گرفته، امکان دریافت تسهیلات قرض الحسنه مهیا شده است. این تسهیلات به خانواده هایی که در آستانه تولد نوزاد خود باشند و قصد ذخیره سلول­ های بنیادی فرزند خود را داشته باشند تعلق می­ گیرد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به انجام تحقیقات برای بهره‌مندی از ضمائم زایمانی از جمله بافت بندناف، پرده آمنیوتیک و مایع آمنیوتیک جنینی، ادامه داد: پرده آمنیوتیک به عنوان پانسمان برای سوختگی یا زخم‌های دیابتی و مایع جنینی نیز به عنوان درمانی برای صدمات غضروفی در ورزشکاران می‌تواند قابل استفاده باشد.

ضرابی اضافه کرد: امسال قصد توسعه محصول و ارایه خدمات در حوزه خدمات ذخیره‌سازی پالپ دندان را داریم و نیز فراوری پرده آمنیوتیک نیز در دستور کار قرار دارد.

ضرابی با اشاره به اینکه ایران جزو ۵ کشور برتر دنیا در دانش سلول های بنیادی است گفت؛ دانش سلول های بنیادی کشور ما بومی است و بیش از چهار نوع فعالیت را شامل می شود. ازجمله؛ جمع آوری سلول های بنیادی از منابع مختلف، تبدیل سلول های بنیادی به سلول های تخصصی قلبی، عصبی و غیره، استفاده از سلول های بنیادی در بیماری های خونی و غیر خونی، ذخیره سازی سلول های بنیادی به مدت ۲۰ تا ۳۰ سال.

وی ادامه داد: جلوگیری از دور ریز سلول‌های بنیادی خون بند ناف، ذخیره سازی و صادرات آن می‌تواند موجب ارزآوری برای کشور شود.

سید محمدقائم کاظمی، معاون پژوهش و فناوریس جهاددانشگاهی استان بوشهر نیز در این نشست اظهار کرد: این نهاد انقلابی در استان بوشهر فعالیت‌های متعددی را در حوزه پزشکی انجام داده‌است و به‌زودی شاهد راه‌اندازی مرکز ژنتیک و تشخیص هستیم که مجوزهای لازم این مرکز اخذ و دستگاه‌های لازم خریداری شده است.

وی بااشاره به اینکه استان بوشهر تنها استانی است که آزمایشگاه ژنتیک ندارد، اضافه کرد: به دلیل نبودن آزمایشگاه ژنتیک زوج‌های جوان بوشهری پیش از ازدواج برای انجام آزمایش مجبور به مراجعه به استان‌های همجوار هستند.

معاون پژوهش و فناوریس جهاددانشگاهی استان بوشهر تصریح کرد: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برای اختصاص مکان به‌زودی شاهد راه‌اندازی آزمایشگاه ژنتیک در استان بوشهر خواهیم بود.

کاظمی خاطر نشان کرد: دومین مرکز خیره خون بند ناف استان بوشهر فردا در شهر کنگان راه‌اندازی خواهد شد تا خدمات مربوطه را به شهرستان‌های جنوبی ارائه دهد.

انتهای پیام

text to speech icon

نظر شما :